Trifaze Motorun Monofaze Çalıştırılması

? Motorun monofaze mi trifaze mi olduğunu nasıl anlarım ?

Mono Faz : Tek(mono) Faz girişi vardır birde devreyi tamamlamak için nötr dönüşü olur yani 2 girişli bir faz bir nötr bağlantısı bulunur. Motoru başlatmak amaçlı kondansatör bağlantısıyla birlikte 4 adet girişe sahip olur.

Tri Faz : Üç (tri) Faz girişi vardır, bu tür motorlarda nötr yıldız veya üçgen bağlantının faz açısından meydana geldiği için nötr dönüşü yoktur ancak motorun gövdesinden sarı yeşil renkte bir kablo görürseniz bu toprak kablosudur. Güvenlik amaçlıdır. Yani 3 adet girişi bulunur. (Aşağıdaki şekilde U – V – W girişler).

Örneğin : Üçgen ve yıldız trifaze bağlı asenkron motorların elektrik kutusunu açtığınızda aşağıdaki gibi bir bağlantı görürsünüz. U – V – W girişlerine R – S – T fazlarını bağladığınızda çalışır.Dönüş yönünü değiştirmek için herhangi iki fazın yeri değiştirilir.Örnek R – U ya bağlanmış ise V ye bağlanır, S – V ‘ye bağlanmış ise U ya bağlanır ve dönüş yönü değişir.

ucgenbagli trifaze asenkron motor

ucgenbagli trifaze asenkron motor.

ucgenyildiz

ucgenyildiz

Asenkron motorların elektrik bağlantı kutusunu açtığınızda eğer 2 çıkış ve bu uçlara bağlı bir kondansatör diğer iki çıkıştada bir faz bir nötr girişi varsa bu asenkron motor monofazedir.

DİKKAT ; Eğer motordan gelen bağlantı sayısı 6 değilde 3 taneyse o motor içerden yıldız bağlıdır.Monofaze çalıştırmak için 1 numaralı şekildeki bağlantıyı uygulayın.

1.Yıldız Bağlı Trifaze Asenkron Motorun Monofaze Olarak Çalıştırılması | L VE N faz ve nötr C Kondansatör.

yildizmonofaze

yildizmonofaze

2.Üçgen Bağlı Trifaze Asenkron Motorun Monofaze Olarak Çalıştırılması | L VE N faz ve nötr

ucgenmonofaze

ucgenmonofaze

ÜÇ FAZLI MOTORLARI BİR FAZLI ÇALIŞTIRMAK İÇİN GEREKLİ KONDANSATÖR SEÇİMİ

1. Kolay harekete geçen motorlarda 1 Kw başına 55-60 µF
2. Zor harekete geçen motorlarda 1 Kw başına 95-100 µF
3. Santifruj Motorlarda 1 Kw 100 µF
4. Çamaşır makinası ve sıkma presi motorlarda 1 Kw 130 µF